Dan Szabo: Na Filipínách mě tetovali trnem ze stromu

Dan Szabo je naším pomocníkem na dálku. Konzultujeme s ním totiž vaše itineráře do jihovýchodní Asie a na Nový Zéland. Proč zrovna s ním? To je poměrně jednoduché. Ze čtrnáctidenní dovolené v Malajsii se Dan rozhodl nevrátit a od té doby cestuje nonstop téměř dva roky. Stopoval například v Thajsku, nechal se potetovat v Barmě, jedl tarantuli v Kambodži, prozkoumal deštné pralesy v Malajsii, šnorchloval u vraku lodi z druhé světové války v Pacifiku, vegetil pár týdnů na Bali, cestoval po ostrovech v Tichomoří a teď pracuje jako pomocník na mlýně na Novém Zélandu. Daniel Szabó je prostě nezmar, který nemá dost. Proto jsme se ho zeptali, co by na dosavadní cestě kolem světa udělal jinak.

Bude to dva roky, co jsi dal Čechám sbohem. Nestýská se ti? 
Kdybych řekl, že ne lhal bych. Už se opravdu těším až zase uvidím rodinu a kamarády, protože tohle je ta největší daň, kterou člověk zaplatí, když cestuje. Naštěstí díky internetu a moderním technologiím už existují způsoby, jak se spojit i na dálku.


Mluvíš o dani za cestování. Udělal jsi na své cestě už nějakou chybu, za kterou jsi musel platit? 
Chybami se člověk učí a u cestování tohle platí dvojnásob. Chyb jsem udělal určitě spousty, ale myslím že žádná zásadní mě zatím, díky Bohu, nepotkala. Každá země má trochu rozdílnou kulturu a zvyky, a ty se snažím respektovat. Vždy se naučím v místním jazyku alespoň dobrý den a děkuji, a to mi myslím hodně pomáhá, abych nějakým velkým chybám či nedorozuměním předešel. 

Máš pro Tripi čtenáře nějaká další doporučení, která by se jim mohla hodit před cestou Kolem světa nebo jen do jihovýchodní Asie?
Kromě nastudování kultury dané země bych určitě bych před cestou zvážil očkování. Žloutenku A, B, břišní tyfus a vzteklinu to všechno jsem si radši dělal. Potulných psů a drzích opic je totiž všude v jihovýchodní Asii opravdu hodně a kontakt s nimi může být víc než nebezpečný. Těm, co chtějí navštívit více zemí jako já, bych doporučil před cestou zkontrolovat délku víz a hraniční přechody v případě, že se na cestě plánují přesouvat po zemi a ne letecky. Poslední věcí je pak samozřejmě správné cestovní pojištění, zařízení dvou pasů a zřízení zahraničního bankovního účtu.

Když se ohlednéš zpátky na všechny navštívené země. Jaká z nich byla doposud největším zážitkem a proč? 
Zatím moje TOP země byla Irán, a to hlavně kvůli místním lidem, kteří jsou neuvěřitelně pohostinní a vstřícní. Ne zřídka se mi stávalo, že mě někdo pozval domů na čaj, když jsem ho jen poprosil, aby mi ukázal cestu nebo mě třeba zastavovali lidi a chtěli si jen tak povídat anglicky a ukázat mi jejich město. Irán byl v tomhle úžasný. Vysoké hory, moře, pouště, jídlo, lidé a památky z dávné Persie. Prostě naprosto jiný obraz než jsem znal z médií. Írán mě opravdu mile překvapil a doufám, že se tam od té doby moc nezměnilo. 

Máš nějaký konkrétní tip, jak ušetřit na cestách peníze?
Obecně platí nebýt náročný, spokojit se s málem a odprostit se od komfortu. Já osobně hledám vždy to nejlevnější ubytování a jsem smířený s tím, že tam budou třeba šváby nebo 20 lidí na jednom pokoji. Jíst chodím na ulici ke stánkařům, kde mají mimochodem většinou to nejlepší jídlo a ohledně dopravy používám hlavně lokální spojení nebo svoje nohy. Jo a pak taky smlouvám, to je základ. Kolikrát jsem usmlouval i na polovinu ceny, a to ať už jde o výlety, suvenýry, ubytování nebo klidně i jídlo. Vždy to ale dělám s úsměvem a zdvořile.

Tobě přijde ubytování se šváby vpohodě, ale mnozí by nesouhlasili. Napadá tě ještě nějaká šílenost, která tobě přijde normální?
Napadá mě snad jen událost na Filipínách, kde jsem se nechal potetovat od stařenky z jednoho kmene v horách ručně trnem ze stromu. To by bylo asi pro spoustu lidí nepřípustné, ale já v tom viděl velký zážitek a silnou vzpomínku. Jinak mě nic nenapadá.

Co sis nechal od stařenky vytetovat?
Na zádech mám stonožku, která mě má ochraňovat.

Vzpomeneš si na okamžik, kdy jsi byl psychicky nejvíce na dně?
Úplně na dně jsem asi ještě naštěstí nebyl. Těžké chvíle ale byly na Zélandu. Po tom co jsme tady s přítelkyní skončili s cestováním, jsme se rozešli a já zůstal sám v kempu uprostřed ničeho a skoro bez peněz. Měl jsem předdomluvenou práci, ale nebylo jisté, kdy a jestli vůbec nastoupím. Pár dní jsem tedy spal pod širákem a jedl jen konzervy tuňáka s chlebem, pak jsem ale potkal jednoho Čecha, který měl zájem o stejnou práci jako já a tak jsme se skamarádili. On přivezl jídlo, pivo a půjčil stan, za čož jsem mu moc vděčný. Za dalších pár dní už jsme pracovali, naštěstí bylo léto, takže šlo stále spát ve stanu, asi po týdnu se uvolnilo i ubytování kousek od práce a vše zase bylo na dobré cestě, hlavní je se z toho nepos**t, vždy to něják dopadně :) 

 

Kdo je Tripi?

Tripi je osobní asistent pro cestování na míru.
Zařídí za vás:
  • ubytování a dopravu
  • plán trasy a časový harmonogram
  • praktické rady na cestování
  • vstupenky na sportovní a kulturní akce

Proč cestovat s Tripim?

  • Tripi není cestovka. Nemusíte se nikomu přizpůsobovat, vždy cestujete podle vašich požadavků.
  • Neztrácíte čas a nervy vyhledáváním a zařizováním.
  • Díky Tripiho zkušenostem získáte tipy na neotřelá místa a lokální aktivity.

Napište Tripimu

Na vaši zprávu odpoví do 15 minut od 9 do 17 hodin

Jméno nesmí být prázdné
Příjmení nesmí být prázdné
E-mail musí být ve správném formátu
Zpráva nesmí být prázdná
Musíte souhlasit s obchodními podmínkami
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů