Fotograf Jiří Pasz: Zkušenosti místních jsou nedocenitelné

Fotil uprchlické tábory v Sýrii, Libanonu i Íráku a procestoval země jako je Keňa, Haiti, Ukrajina či Nepál. Jiří Pasz je reportážní fotograf, který v rámci programu MEDEVAC a Programu Ministerstva vnitra (Pomoc na místě) dokumentuje již dva roky českou zahraniční pomoc uprchlíkům v rozvojových zemích. Jak Jirka cestuje a jakým způsobem si vybírá destinace? Nejen na to jsme se ho zeptali v dalším rozhovoru rubriky #tripihovory.Jirko, kolik času obvykle strávíš naplánováním cesty?
Hodně to záleží od povahy cesty, ale tím jak neuvěřitelně se věci zjednodušily, je to čím dál méně času. Někdy si řeknu, že před cestou nechci nic vědět a nechám se překvapit, co mi universum nadělí. Jindy strávím dost času pečlivou přípravou. Když jezdím na Blízký východ, který je mimořádně komplikovaný, nastuduji co nejvíce. Stejně jako když jedu do slumu v Keni, v obou případech musím být velmi dobře připravený. 

Jakým způsobem vybíráš destinace, které navštívíš?
Teď to je většinou otázka práce, která mi přijde do cesty. Tak jsem měl možnost jet pracovně třeba na Haiti, Nepálu, nebo do Iráku. Když si vybírám sám, jde mi hlavně o to, co mi může daná destinace přinést, jaký je poměr kvality a ceny. A v Česku hrozně rád jezdím na nepravděpodobná místa. Líbí se mi objevovat tajemství mimo vyhledávaná turistická místa. To vždycky něčím překvapí. Stačí se dívat kolem sebe a být kreativní.  Jak moc se opíráš o zkušenosti místních lidí nebo lidí, kteří už na daném místě byli?

To je hodně důležitý zdroj informací. Místní znají svoje okolí nejlépe, pak hlavně záleží jaká je jejich motivace - pomoc ti, pohostit tě, nebo vydělat, v tom se musíš zorientovat. A lidi, kteří to místo navštívili, zase znají tu perspektivu cestovatele - to znamená, že se už na místě právě zorientovali. Tyhle zkušenosti jsou nedocenitelné. 

Kolikrát do roka jako fotograf vycestuješ?
Minulý rok jsem byl v Libanonu, Keni, na Ukrajině a v Dánsku. Ale hlavně jsem díky přednáškám, výstavám, focení a výletům navštívil hodně míst v Česku a to je paráda. 

Jak ti při cestování pomáhají technologie?
Pamatuju si na první větší cesty kolem roku 2000, kdy to bylo s balíkem hotovosti v kapse, bez telefonu, bez online bookingu, bez couchsurfingu, bez Facebooku a bez digitálního fotoaparátu. Když jsi chtěl info o zemi kam jedeš, šel jsi do knihovny a knížka o Izraeli byla na měsíc půjčená. Internet v té době vypadal jako palubní deska trabantu. Kvůli nákupu letenky jste museli prodat ledvinu. Technologie dnes dělají cestování neuvěřitelně snadným. Zároveň ale zvyšují naši závislost na nich - když se ti v horách ve Vietnamu vybije mobil, už to podle hvězd nedáš. A taky se snížila míra komunikace mezi lidma. Hostely byly plné lidí, kteří chtěli kalit a poznávat se. Teď je často vidím jen sedět a civět do mobilů. Na druhou stranu cestování je nyní skvělá příležitost, jak si od technologií odpočinout a dát si něco jako detox. 

Photocredits: Jiří Pasz, Michaela Trnková

Kdo je Tripi?

Tripi je osobní asistent pro cestování na míru.
Zařídí za vás:
  • ubytování a dopravu
  • plán trasy a časový harmonogram
  • praktické rady na cestování
  • vstupenky na sportovní a kulturní akce

Proč cestovat s Tripim?

  • Tripi není cestovka. Nemusíte se nikomu přizpůsobovat, vždy cestujete podle vašich požadavků.
  • Neztrácíte čas a nervy vyhledáváním a zařizováním.
  • Díky Tripiho zkušenostem získáte tipy na neotřelá místa a lokální aktivity.

Napište Tripimu

Na vaši zprávu odpoví do 15 minut od 9 do 17 hodin

Jméno nesmí být prázdné
Příjmení nesmí být prázdné
E-mail musí být ve správném formátu
Zpráva nesmí být prázdná
Musíte souhlasit s obchodními podmínkami
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů