Jan Macháček: Indie mě nepřestává překvapovat

Honza Macháček je zakladatel webu Cestolet.cz a náš nový ambasador na subkontinent Indie. Honza jezdí do Indie téměř každý rok a sám říká, že ho tahle země snad nikdy nepřestane překvapovat. Proč se do krajiny plné kontrastů neustále vrací a jak se stal součástí expedice Lada Svetom, která Indií právě projíždí? I to se dozvíte v dalším článku rubriky #tripihovory.Honzo poprvé nejsi v Indii na vlastní pěst, ale jako člen expedice Lada Svetom. O co jde?

Jde o slovenskou cestovatelskou výpravu, která s dvěma žigulíky cestuje okolo světa. Můžete si je představit trochu jako "české" Žluté Trabanty.

Jak jsi se ke klukům z Lada Svetom dostal? 

Známe se přes cestovatelský festival Zcestomítání, který jsem pořádal se sestrou. Pak jsme se viděli navzájem na pár přednáškách a v dubnu mi kluci napsali, že jedou do Indie a jestli nechci jet s nimi. Přišlo mi to jako super nápad, takže jsem souhlasil a jel.

Co je cílem expedice Indie 2018? 

Hlavním cílem je všechno zvládnout v indické verzi Lady, která se našla v inzerátu kousek od Bombaje. Největší výzvou pak bylo překonat indické pohoří Kašmír, které už máme naštěstí za sebou.

Jak vás napadla zrovna Indie a trasa z jihu přes Kašmír opět zpátky do Bombaje? 

Kluci zjistili, že se v Ladakhu (oblast v Kašmíru) vyráběl klon ruské Lady. Mimoto se do takzvaného Malého Tibetu chtěli vždycky podívat. No a jelikož inzerovaná Lada byla kousek od Bombaje. Cesta byla jasná. Jediné na čem jsme se před cestou domlouvali, bylo to, že přiletím do města Srinagar, kde mě kluci naberou. Začal jsem totiž o týden později a přesný plán cesty jsem vůbec neznal, což ostatně kluci taky ne (směje se).

Jak vypadá běžný den expedice Lada Svetom? 

Většinou spíme někde na pankáče na zemi. V horách byla cesta cíl. Výhledy byly nádherné. Každou chvíli jsme se cítili jako někde jinde na planetě. Před dvěma dny jsme sjeli do nížin. Teď například jedem do Města Varanasí, kde zůstaneme dva dny a budeme mít konečně sprchu. Na tu se moc těším. 

V půlce cesty jste potkali i expedici žlutých Trabantů Dana Přibáně. Jaké bylo setkání? 

Setkání bylo moc příjemné. Oni jeli na sever, my na jih. Vyměnili jsme si zkušenosti. Večer jsme s celým žlutým cirkusem kempovali, takže byla sranda hluboko do noci. 

Jak ses cítil v Kašmíru? Je zde cítit nějaká nevraživost mezi Číňany, Tibeťany, Pakistánci a Indy?

Pákistánce ani Číňany jsme nepotkali každopádně je vidět, že něco je ve vzduchu. Tolik vojska jsem asi nikdy neviděl. Každých 30 kilometrů jsme potkali obrovskou kolonu indické armády. Indové také staví v horách silnice o sto šest. K rychlejšímu přesouvání vojska se to bude určitě hodit.

V Indii jsi už poněkolikaté, přesto překvapila tě tenhle rok něčím? 

Indie má v zásobě tolik, že mě překvapuje snad každou minutu. Jak trávíme hodně času na silnici, tak zde je to obzvláště silné. Občas zůstává rozum stát. Jeden den vás někdo neskutečně napálí, druhý den vám zas někdo pomůže tak, že si říkáte, že to snad není možné. Stejně tak je to s přírodou. Často vidíte krajinu pokrytou obrovskou vrstvou odpadků, ale když jedete kousek vedle, vypadá to tam jako z nějakého kýčovitého obrázku. To samé platí s jídlem, zvířaty, službami. Prostě se vším. Nikdy nevíte, jak den v Indii dopadne a to se mi líbí.

Kdo je Tripi?

Tripi je osobní asistent pro cestování na míru.
Zařídí za vás:
  • ubytování a dopravu
  • plán trasy a časový harmonogram
  • praktické rady na cestování
  • vstupenky na sportovní a kulturní akce

Proč cestovat s Tripim?

  • Tripi není cestovka. Nemusíte se nikomu přizpůsobovat, vždy cestujete podle vašich požadavků.
  • Neztrácíte čas a nervy vyhledáváním a zařizováním.
  • Díky Tripiho zkušenostem získáte tipy na neotřelá místa a lokální aktivity.

Napište Tripimu

Na vaši zprávu odpoví do 15 minut od 9 do 17 hodin

Jméno nesmí být prázdné
Příjmení nesmí být prázdné
E-mail musí být ve správném formátu
Zpráva nesmí být prázdná
Musíte souhlasit s obchodními podmínkami
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů