Jirka Dolejš: Plánování Argentiny zabralo 70hodin

Jiří Dolejš, fotograf, cestovatel, programátor a zakladatel aplikace Nejrychlejší letenky, se nedávno vrátil z měsíční expedice v Jižní Americe, kde prozkoumával a fotil krásy Argentiny a Chile? Co zažil, kam pojede příště a jak dlouho mu trvá naplánovat měsíční cestu pro 10 lidí? I to se dozvíte v nové rubrice #tripihovory.

Jirko, na jihu Ameriky jste strávili Štědrý den i Nový rok. Jak probíhaly oslavy na "druhém konci světa" ?

Základem bylo najít nějaké pěkné místo, kde strávit Vánoce a mít možnost si uvařit "Štědrovečerní večeři", to se nám celkem povedlo a v Punta Arenas, skoro na konci světa jsme bydleli v pěkném hostýlku s kuchyní. Dopoledne jsme vyrazili na tučňáčí ostrov, nakoupili maso, brambory a večer si udělali bramborový salát, osmažili maso a upekli trochu lineckého cukroví. Silvestr pak začal na ledovci Perrito Moreno a končil v El Calafate v duchu nemožnosti sehnání místa, kde by se dalo navečeřet. Nakonec jsme si dali skvělé trhané burgery v místním rychlém občerstvení, v ulicích koukli na ohňostroj a vypili nějaká místní ejl piva.

Kolik času vám zabralo plánování? 

Řekl bych, že víc než bychom předpokládali. Plánování jsme si rozdělili na jednotlivé oblasti, kdy každý dostal některou část. V jednom člověku by to byla prácena plný úvazek. Odhaduji tak tři dny v kuse, protože obepisovat kempy bylo téměř nekonečné, skoro nereagují. Celkově nás zjišťování informací docela zaskočilo. Nebylo tak jednoduché jako obvykle. Zjistit ceny vstupů do národních parků, zajistit letenky, najít místa, kde nebude tolik turistů, načíst trochu historie. To všechno zabere čas a moc lidí se zeptat nemůžete. Přeci jenom v Argentině a v Chile zatím tolik Čechů ještě nebylo. Nebo ne v místech, kam jsme chtěli my.

Jak to nakonec s ubytováním dopadlo? 

Ve finále jsme ubytko sehnali všude jak jsme chtěli, ale jen díky tomu, že jsme ho začali řešit opravdu hodně dopředu.

Bylo něco co vás na Argentině opravdu hodně překvapilo?

Věděli jsme, že tam bude draho, ale že je v Argentině fakt takhle draho jsme nečekali. Například ubytování v hotelu skoro neseženete pod 1000 Kč na den. Kempy ještě docela jdou. V průměru zaplatíte zhruba 500 pesos na jednu noc pro dva lidi, což je zhruba 400 Kč. I tak je to ale dost. Na druhou stranu skvělé červené víno je docela levné a jejich stejky jsou prostě nepřekonatelný. To to trochu kompenzovalo.

 

Cestovali jste v 10 lidech. Jak se podařilo udržet skupinu kompaktní a nepohádat se. Měli jste nějakého vůdce dne? 

Přesně tak, vůdce dne byl vždy ten, kdo danou oblast plánoval, ale jinak jsme se většinou byly schopni docela dobře domluvit. Jen jednou jsme se slušně pohádali, ale to už bude snad brzy zapomenuto.

Plánuješ se někdy do destinace vrátit?

Chtěl bych vidět podzim v Patagonii. Kamarád Martin Mykiska tam dost často průvodcuje a když teď na podzim (naše jaro) posílal ty krásně zbarvené fotky stromů a v pozadí již čerstvě zasněžené vrcholky hor, to jsem si říkal, že by to stálo ještě alespoň za jednu cestu.

Kam pojedeš příště? 

Pokud se mi podaří dojednat víza, tak za pár dní odlétáme do Ruska na Altaj.

 

Kdo je Tripi?

Tripi je osobní asistent pro cestování na míru.
Zařídí za vás:
  • ubytování a dopravu
  • plán trasy a časový harmonogram
  • praktické rady na cestování
  • vstupenky na sportovní a kulturní akce

Proč cestovat s Tripim?

  • Tripi není cestovka. Nemusíte se nikomu přizpůsobovat, vždy cestujete podle vašich požadavků.
  • Neztrácíte čas a nervy vyhledáváním a zařizováním.
  • Díky Tripiho zkušenostem získáte tipy na neotřelá místa a lokální aktivity.

Napište Tripimu

Na vaši zprávu odpoví do 15 minut od 9 do 17 hodin

Jméno nesmí být prázdné
Příjmení nesmí být prázdné
E-mail musí být ve správném formátu
Zpráva nesmí být prázdná
Musíte souhlasit s obchodními podmínkami
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů