Tipy na cestování po Srí Lance

Doba dovolených je v plném proudu. Ale proč utíkat za sluníčkem, když ho je teď v Čechách víc než dost? Co se raději jet ohřát někam až v zimě? Třeba sezóna na jižní Srí Lance začíná až v prosinci. Tripi je tu od toho, aby vám poradil s tím, co zakousnout a jaký je ten nejlepší způsob dopravy pro cestování. 

Hladovět rozhodně nebudete

Co tady mají „na meníčku“? V každém pouličním stánku a bistru najdete roti a rýži s kari. Roti jsou placky z mouky, které si místní dávají po celý den. Jejich tvar určuje, na jakou náplň se můžete těšit. Existují vajíčkové, rybí, kuřecí, zeleninové nebo kokosové s cibulkou. Nejlevnější najdete v přepočtu i za 2 koruny, nejdražší by vás neměly vyjít na více než 14 korun. 

Jestli ale něco Srí Lanku opravdu definuje, pak je to rýže s kari. Obědové jídlo, za které místní zaplatí maximálně 20 korun, je plné chutí a barev. Většinou minimálně 4 druhy kari Srílančané promíchají s rýží dohromady a jedí vše pravou rukou. Pozor! Levá je, stejně jako v Indii, považována za nečistou a můžete způsobit faux pas. Snad je vám už jasné, že na Srí Lance asi nezhubnete. A to jsme se ani slůvkem nezmínili o šťavnatém ovoci. 

Zábava v autobuse za pár kaček

Veřejná doprava je na Srí Lance opravdu levná. Oříšek je, že jakákoliv cesta trvá až příliš dlouho. Autobusy sice jedou téměř rychlostí světla (a to i v protisměru), infrastruktura je ale na některých místech ve velmi špatném stavu. Veškeré vlakové tratě a soupravy jsou dědictvím po jejich bývalém kolonizátorovi, Velké Británii. Nic se tu od té doby nezměnilo a tak si můžete sami představit, jak to vypadá a jak dlouho cesta z jednoho místa do druhého může trvat. 

Stejně bychom vám ale nedoporučili lepší způsob dopravy, než je tento. Koukat z otevřených dveří vlaku či autobusu na krásy, které ostrov Cejlon může nabídnout, je k nezaplacení. Nemluvě o hlasité hudbě v autobusech, která až nápadně blízko připomíná tu z Bollywoodu.

Co vám pomůže a na co si dát pozor?

 • Každého Srílančana okouzlíte s frází „kohomada“, což v sinhálštině znamená „jak se máš“. Uvidíte, jak každý pookřeje.
 • Stejně jako v celé Asii je potřeba si dávat dobrý pozor na taxikáře, tuktukáře a obchodníky, kteří přijdou do styku s turisty. Pohled do vaší peněženky pak může být opravdu smutný.
 • Na balených potravinách najdete maximální cenu, kterou si prodejci mohou účtovat. Smlouvání na trzích je tu ale na denním pořádku. A nečekejte, že za tři minuty usmlouváte dobrou cenu. 
   

Srí Lanku se vyplatí procestovat!

Jih Srí Lanky se kompletně liší od severu a doporučujeme vám vidět všechny krásy tohoto ostrova. Plánování a zařizování může být ale poněkud otravné. S tím vám může pomoct největší odborník na Srí Lanku, Tripi.  

Potřebujete vyměnit koruny za srílanské rupie? Naplánovat cestování po celém ostrově? Chcete si udělat výlet na čajové plantáže, nebo vidět slony či velryby? Pokud se nechcete starat o zařizování a jen si užívat, napište Tripimu.

 

Kdo je Tripi?

Tripi je osobní asistent pro cestování na míru.
Zařídí za vás:
 • ubytování a dopravu
 • plán trasy a časový harmonogram
 • praktické rady na cestování
 • vstupenky na sportovní a kulturní akce

Proč cestovat s Tripim?

 • Tripi není cestovka. Nemusíte se nikomu přizpůsobovat, vždy cestujete podle vašich požadavků.
 • Neztrácíte čas a nervy vyhledáváním a zařizováním.
 • Díky Tripiho zkušenostem získáte tipy na neotřelá místa a lokální aktivity.

Napište Tripimu

Na vaši zprávu odpoví do 15 minut od 9 do 17 hodin

Jméno nesmí být prázdné
Příjmení nesmí být prázdné
E-mail musí být ve správném formátu
Zpráva nesmí být prázdná
Musíte souhlasit s obchodními podmínkami
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů